Чат
Печери - найбільша принада нашого краю.

До 1998 року в Борщівському районі було виявлено і взято під охорону держави 11 печер.

Серед усіх печер Борщівщини найбільш мальовнича і цікава - Озерна (Голубі Озера). Вона знаходиться в с. Стрвлківці. Це - лабіринтова печера карстового походження в гіпсах. Частина печери заповнена водою. Сучасна протяжність - 115 600 м. Печера Озерна - цінний об'єкт картознавства, геологічних, гідрологічних та гідрогеологічних досліджень. Вона потребує особливої охорони.

За селом Королівка знаходиться геологічна пам'ятка природи - печера Оптимістична. Це найбільша в світі гіпсова печера і одна з найбільших у світі лабіринтових печер. Сучасна протяжність - 201 000 м. Система лабіринтів Оптимістичної складається з ряду окремих районів і закладена в гіпсових товщах неогенового віку. Утворена печера внаслідок тектонічних рухів і наступних процесів інтенсивного картування. Від інших вона відрізняється дивовижним підземним світом - великою різноманітністю геоморфологічних форм, структурою гіпсів, вторинними утвореннями і наявністб окремих печерних горизонтів. Вона цінна база для наукових досліджень та спелеотуристських заходів.

На околицях с. Королівка знаходиться печера Вітрова, довжина ходів якої 1700 метрів, вона сполучена з Оптимістичною. Печера Вітрова відрізняється багатою спелеофауною.

На околицях с. Нижнього Кривча на високому скелястому березі річки Циганки, розташована геологічна пам'ятка природи - печера Кришталева. Це лабіринтова печера карстового походження в гіпсах, протяжністю 22000 м. Печера вабить не тільки туристів, а й медиків. Тут є усі умови необхідні для лікування: Стабільний мікроклімат у будь-яку пору року, підвищена іонізація, майже повна відсутність патогенних мікроорганізмів. До того ж, біля печери виявлено мінеральний болотний мул і воду. Все це робить печеру Кришталеву найперспективнішим об'єктом для лікувальних і рекреаційних цілей.

"Наддністрянською Помпеєю" назвали археологічну печеру Вертебу - геологічну пам'ятку природи, яка має велике історичне і культурне значення.Вона знаходиться на підвищеному плато річки Серет, за 2 км. від с. Більче-Золоте. Вертеба є природнім лабіритом карстового походження в гіпсах, загальною протяжністю 7820 м. Тут виявлено стоянку людини часів трипільської доби. Печера згадується у рукописних і друкованих працях, починаючи з XVIII ст.

На околицях с. Сапогів за 15 км на південний схід від міста Борщева знаходиться геологічна пам'ятка природи - печера Ювілейна. Вона утворилася у аерхньотортонських гіпсах в результаті карстових процесів. Загальна протяжність печери - 1500 м.

Серед печер-пам'яток цікавою є печера Скельний Храм (Язичеська), що знаходиться в с. Монастирок. Ця ніша-грот утворилася у верхній терасі річки Серет у вапняках в результаті процесів вивітрювання. Вхідна частина її добубована. В дохристиянські часи печера використовуваоася як культовий храм. Перед входом ще й тепер можна побачити жертовний камінь тих давніх часів, поряд - уніатський монастир Василіян, споруджений у 1600 р. Печера Скельний Храм є одночасно археологічною та історичною пам'яткою.

В с. Верхнє Кривче знаходиться геологічна пам'ятка природи - печера Славка. Ця печера в гіпсах має протяжність 8600 м.

На території Гермаківського лісництва знаходиться геологічна пам'ятка природи - печера Двох Озер, її протяжність 54 м.

Неподалік від кришталевої. біля хутора Хоми, знаходиться геологічна пам'ятка природи - печера На Хомах, її протяжність 126 м.

В с. Збручанському зноходиться геологічна пам'ятка природи - печера Збручанська. Це печера в гіпсах протяжністю 254 м.

В с. Нижнє Кривче знаходиться геологічна пам'ятка природи - печера Тимкова Скала. Це печера в гіпсах протяжністб 1180 м.

Печера Оптимістична
Печера Вертеба