Чат
Останнім часом Борщівщину зайняла чільне місце у двох туристичних маршрутах – тур по тернопільських замках і тур у Кам’янець-Подільський. І зайняла по праву, адже на Борщівщину є багато пам’яток вартих уваги. Проблемою є лише слабка інфраструктура – мала кількість готелів і погані дороги. Але туристи все одно їдуть сюди, щоб насолодитися красивою природою і руїнами замків.
Зазвичай туристи в’їжджають на Борщівщину зі сторони Хмельницької області і перше, що вони бачать – річка Збруч, котра довгий час слугувала кордоном для західної та центральної України. Та мало хто знає, що спустившись біля моста у Скалі-Подільській можна ще й натрапити на джерело з цілющою водою. А тих, хто вирішив їхати через с. Окопи чекає ще й споглядання того, як Збруч впадає у Дністер.

Але зупинимось на Скалі-Подільській. У містечку достатньо хороших готелів і тут варто зупинитись. З історичних пам’яток у місті можна відмітити лише залишки замку і парк. Парк на перший погляд звичайний. Але це тільки на перший погляд – створений він був молодим шляхтичем для своєї коханої і носить її ім’я «Лєна»(від Єлена). Носить у буквальному смислі, адже з неба парк виглядає як саме ім’я. Ось такий маленький подарунок.
З Скали можна вирушити через Гермаківку у Кривче. В Гермаківці розташований найбільший на Україні дендропарк. Хоч він і занедбаний, але прогулянка по його хвойній алеї все ще приносить масу задоволення. Кривче ж становить особливий інтерес. При в’їзді у село стоїть невелика фортеця – частина Кам’янець-Подільської. У Кам’нець-Подільській фортеці безліч підземних ходів, один з яких виходить саме у Кривчі і має протяжність більш як 50 кілометрів.

Ну і перлина Борщівщини й всієї України – печера Кришталева. Одна з найкрасивіших у світі печер. Протяжність її невелика(трохи більше ніж 25 км. і 2 км. туристичного маршруту), але стіни вражають. Голова буйвола, дельфіна, лабіринт скелета, зал Комин, лабіринт Кам’яних квітів та інше вражають на все життя. Варто відмітити три речі – температура у печері завжди 11 градусів, у печері можна попити води і через багато років у вас всередині утвориться кристал, у одному з коридорів виключають світло – будьте готові.

З Кривча через Сапогів(тут знаходиться дерев’яна церква 1777 року) можна доїхати до Борщева. В Борщеві особливих історичних пам’яток немає – можна просто прогулятись по центру міста, подивитись на костел і народний дім, сходити у краєзнавчий музей. Також в Борщеві можна знайти декілька готелів. Хто бажає може зупинитись у Лаванді – внутрішнє наповнення не дуже, але сам мотель знаходиться у лісі та ще й біля ставка. З Лаванди можна побачити башту замку в с. Висічка.

Башта височить над дорогою, що виглядає дуже красиво. З Висічки можна вирушити у Стрілківці та Королівку, де знаходяться найдовші у Європі(і практично у світі) печери – Оптимістична(214км.) і Озерна(115км.). Але якщо ви не спелеолог, то плекати особливі надії з приводу вашого перебування у печерах не варто – маршрути дуже складні.
Варто також відвідати Озеряни, де знаходяться декілька церков і костел 19 століття. Ну і звичайно Більче-Золоте. В Більче ви можете приїхати підлікуватись – там хороший санаторій і подивитись на одне з чудес України. Саме печеру Веребу оргкомітет «7 чудес» України вніс у список ста претендентів. Унікальна вона тим, що у ній розкопано поселення трипільської і черняхівської культур і поховання раньоскіфської доби. Повірте, коли йдете по печері і рядом бачите побут і залишки людей, котрим більше тисячі років то враження залишаються надовго.
Біля Більча знаходиться село Міжгір’я. Підніматись в село потрібно довго, але воно того варте. Знаходиться там одразу три культові споруди, і всі різного часу – недавно побудована церква, монастир Василіан 17-18ст. і язичницький храм 8 ст. Останній якраз вражає найбільше. Біля нього знаходиться величезний камінь для жертвоприношень, який за легендою підняв лише Олекса Довбуш. Сам храм розташований так, що єдиний вихід для жертви – прірва у річку Серет. До речі вид на Серет дуже красивий.

До речі річки – це ще одна принада на Борщівщині. Збурч і Серет впадають у Дністер, котрий утворює надзвичайно красивий каньйон. Тож прижайте і любуйтесь природою і історією. Тут вам завжди раді!